O konieczności budowy Filharmonii w Krakowie – panel z udziałem Tomasza Koniora i Krzysztofa Ingardena

-
16.01.2024
Carmina Burana (2023), fot. K. Kalinowski

W sobotę, 20 stycznia br., podczas koncertu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Łukasza Borowicza z okazji 10. rocznicy śmierci Wojciecha Kilara, przeprowadzony zostanie krótki panel dyskusyjny poświęcony konieczności budowy gmachu Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W dyskusji, jaka odbędzie się w drugiej części koncertu, udział wezmą Tomasz Konior i Krzysztof Ingarden – polscy architekci, których nazwiska w sposób bezpośredni wiążą się z najwybitniejszymi koncepcjami budynków użyteczności publicznej, jak siedziba NOSPR w Katowicach czy Centrum Kongresowe ICE w Krakowie. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, dziennikarka od lat zajmująca się tematem budowy własnej siedziby Filharmonii w Krakowie oraz szeroko rozumianą kulturą muzyczną.

 

Budynek u zbiegu ulic Straszewskiego i Zwierzynieckiej, użytkowany przez Filharmonię Krakowską od początku działalności, wynajmowany jest od Kurii Metropolitalnej i wzniesiony został w 1931 roku jako dom katolicki. Wszelkie zatem jego własności umożliwiające działalność Filharmonii to skutek adaptacji i dostosowania oraz nieustających kompromisów. Mimo remontu modernizacyjnego zakończonego w 2020 roku, sala koncertowa nie jest w stanie pomieścić ilości wykonawców, których liczba wynika z partytur prezentowanych dzieł – stąd konieczność stosowania podestów powiększających estradę i wykręcania pierwszych rzędów na widowni. Sytuacja ta mieć będzie również miejsce podczas wykonania Exodusu Wojciecha Kilara, jednego z koronnych dzieł kompozytora, którego pamięci poświęcony jest anonsowany koncert. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż Filharmonia Krakowska szczyci się ogromnym aparatem wykonawczym, w skład którego wchodzą orkiestra symfoniczna, chór mieszany oraz dwa chóry dziecięce, prowadzi zaś imponującą działalność liczącą prawie 1200 wydarzeń w skali roku dla ponad 200 tysięcy odbiorców.

 

Temat budowy własnej siedziby Filharmonii Krakowskiej ma już ponad pół wieku historii. Planowane lokalizacje omawiane były na łamach wielu czasopism, z których pewne tytuły w międzyczasie przestały istnieć. Mimo dziesiątków artykułów i kilku konkursów na koncepcję, Filharmonia Krakowska nadal pozostaje instytucją bezdomną i czeka na swoją pierwszą własną siedzibę. Filharmonia Krakowska wierzy głęboko, że 80 rok jej działalności, jaki świętować będzie w sezonie 2024/2025, będzie historycznym momentem ogłoszenia konkursu na projekt architektoniczny budynku, którego realizacji wreszcie się doczeka.

 

www.filharmonia.krakow.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.