Wywiady

20 luty 2019
Mężczyzna po czterdziestce zadaje sobie ważne pytania. Wraz z odpowiedziami przychodzą nowe wyzwania i sprawy, za które trzeba być odpowiedzialnym. Aby temu sprostać, trzeba mieć zaufanie do siebie i ludzi, z którymi się współpracuje. A jak to wygląda w praktyce i świecie artystycznym? Tak się składa, że nowym dyrektorem Filharmonii Lubelskiej został dyrygent Wojciech Rodek, rocznik 1977.
Kinga A. Wojciechowska: Ma Pan 41 lat. Jak wyglądał u Pana kryzys wieku średniego?
Wojciech Rodek: Do 40 roku życia wszystko układało się w sposób książkowy.
Co to znaczy?
18 luty 2019
Trzecia edycja projektu Musica Polonica Rediviva po raz kolejny przyciągnęła dużą grupę studentów chętnych, by poznawać bogactwo polskiej kultury muzycznej. Tym razem pod okiem Andrzeja Kosendiaka i polskich artystów pracowali instrumentaliści z Conservatorio Superior de Música de Aragón w Saragossie. Efekty współpracy artyści prezentowali podczas koncertów w Hiszpanii oraz w Polsce. Jak młodzi muzycy odbierają polski repertuar barokowy? Jakie wrażenie zrobił na nich pobyt w naszym kraju? Zapraszamy do przeczytania rozmowy. Ze skrzypkami – Mireią Escobar i Miguelem Angelem Berrio oraz altowiolistą Francisco Jose Palomino spotkała się Milena Gąsienica.
21 Styczeń 2019
Ze światowej sławy kontratenorem rozmawia Lukrecja Jaszewska
Lukrecja Jaszewska: Spotykamy się między Pana podróżami?
Jakub Orliński: Tak, dokładnie dopiero co skończyłem produkcję Rodelindy w Lille we Francji, a już jutro będę na próbie z moim pianistą Michałem Bielem w Barcelonie.
Czyli życie na walizkach, w podróży w przypadku młodego muzyka to coś normalnego?
16 Styczeń 2019
„Sądzę, że Józef K. jest „everymanem”, personifikacją problemów, który każdy z nas ma. Bruno Schulz – tłumacz, sam napisał, że pod słowo «proces» można podstawić właściwie wszystko, na przykład jakąś chorobę... Coś, pod wpływem czego, człowiek nagle zmienia wszystko, porzuca swoje dotychczasowe życie. W tym sensie, każdy z nas, faktycznie, jest Józefem K. lub może nim być” – mówi Pia Partum, reżyserka „Procesu” Philipa Glassa, której polska prapremiera odbędzie się na scenie Opery na Zamku w Szczecinie 19 stycznia 2019 roku pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka.
15 Grudzień 2018
How is it when the artist is only at the beginning of his or her artistic way? When, as if, everything is still possible? Whom to ask such a question? I think that not an artist who is accomplished, because his or her response will be a memory only, it will be influenced by the decisions already made and by what has happened independently of them. That is why I ask Akvile Sileikaite, a young artist from Lithuania, who studies music in Switzerland, but this is far not everything that she is busy with.
15 Grudzień 2018
Jak to jest, kiedy artysta jest dopiero na początku swojej artystycznej drogi? Kiedy, jak gdyby, wszystko jeszcze jest możliwe? Kogo o to zapytać? Myślę, że nie artysty spełnionego, bo jego odpowiedź będzie tylko wspomnieniem, będzie pod wpływem już podjętych decyzji i tego, co się stało niezależnie od nich. Dlatego pytam o to Akvile Sileikaite, młodą artystkę z Litwy, która studiuje muzykę w Szwajcarii, ale to nie wszystko, czym się zajmuje.
9 Grudzień 2018
Pretekstem do rozmowy z Mikołajem Góreckim była nowa płyta Góreccy – światowa premiera fonograficzna kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego oraz jego syna Mikołaja, a także Małe requiem dla pewnej Polki z córką Anną w partii solowej fortepianu. Album ukazał się z okazji 85. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego i stanowi zapis koncertu w ramach Tansman Festival (2016) z udziałem Sinfonii Varsovii pod batutą Jerzego Maksymiuka.
Wioleta Żochowska: W jakim stanie pana ojciec pozostawił Dwa Postludia Tristanowskie i Chorał?
19 Listopad 2018
Rozmawiam z Mikołajem Kostką, skrzypkiem, jazzmenem, improwizatorem. Jest on obecnie studentem Akademii Muzycznej w Katowicach, założycielem Raczkowski/Kostka Duo oraz kwartetu jazzowego Follow Dices, laureata tegorocznego Hanza Jazz Festiwal oraz wyróżnionego na konkursie Blue Note Poznań Competition. Z oboma zespołami koncertuje w całej Polsce.
Maria Nowrot: Raczkowski/Kostka Duo oraz kwartet Follow Dices. Co różni od siebie muzykę tych zespołów?
 
16 Listopad 2018
Fotografowanie jest dla niej autoterapią rozłożoną w czasie. Na zdjęciach szuka prawdziwego człowieka, a używanie aparatu Rolleiflexa uważa za wyraz swojej ekstrawagancji. Monika Redzisz, fotografka i dziennikarka o społecznym zacięciu, rozmawia z Lukrecją Jaszewską, tym razem o sobie.
W Twoim życiu najpierw pojawiła się filozofia, a potem fotografia. Teraz palmę pierwszeństwa otrzymała fotografia?
14 Listopad 2018
Już 2 grudnia w budynku Focus w Warszawie 170 artystów Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, Chóru Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Chóru Tibi Domine i Zespołu Wokalistyki Chóralnej UMFC pod dyrekcją Michała Klauzy wykona suitę „Planety” Gustawa Holsta oraz fragmenty poematu symfonicznego Ryszarda Straussa „Tako rzecze Zaratustra”. Koncert będzie ilustrowany multimedialnym pokazem animacji i fotografii kosmosu na ekranie kinowym. Wydarzenie będzie drugą odsłoną cyklu koncertów „Moc Klasyki”.

Strony