Aktualności

17 Październik 2019
Już 23 października rozpocznie się Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2019 - międzynarodowy konkurs dyrygentów orkiestr dętych!
17 Październik 2019
Już po raz szósty Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae" wraz z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zapraszają do uczestnictwa w Krakowskiej Jesieni Muzycznej. Cykl festiwalowych koncertów odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie w dniach 20-24 października 2019 roku, a zwieńczony zostanie suplementem muzycznym 28 października br.
17 Październik 2019
Romuald Twardowski zapytany o to, co musi mieć w sobie twórca, by osiągnąć sukces, bez zająknięcia odparł, że „silną wolę i niezłomne przekonanie o słuszności swojej postawy, gdyż uleganie podszeptom, dobrym radom jest bardzo niebezpieczne”. Janusz Siadlak natomiast zmarszczył brwi, mówiąc: „Tak wielu już osiągnęło sukces – każdy idąc inną drogą, prezentując różne postawy – jedyne, co ich łączyło, to marzenia i przekonanie, że to właśnie im się uda”.
16 Październik 2019
Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada.
Muzyka to specyficzna, bo rozgrywająca się w czasie dziedzina sztuki. Muzyka współczesna jest dodatkowo w trudnej sytuacji, bo zbyt wiele czasu nie ma – nowość w mgnieniu oka staje się tradycją, buntownik strażnikiem ładu, a rewolucja wyhamowuje do ewolucji. Łatwo można przeoczyć ten najbardziej twórczy moment, czas fermentu i stawania się nowego w sztuce.
16 Październik 2019
Kino ukraińskie, będące aktualnie w fazie rozkwitu, z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali i krytyków filmowych. W programie czwartej edycji festiwalu UKRAINA!, który odbędzie się w dniach 24-27 października w Kinie Iluzjon w Warszawie znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich dwóch lat, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, projekcje i zajęcia dla dzieci, koncert jazzowy trio Szamburski/Szpura/Tokar, wystawa plakatów Yellow&Blue oraz czytanie performatywne dramatu „Gdzieś i około” Anny Jabłońskiej w reż. Jerzego Lacha.
W programie między innymi:
16 Październik 2019
Twórczość Moniuszki pełna jest skarbów wciąż czekających na odkrycie. Jednym z nich jest kantata "Widma" zainspirowana "Dziadami" Mickiewicza. Przypomniało o niej Narodowe Forum Muzyki, które juz w listopadzie zaprezentuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu jej wykonanie koncertowe.
Stanisław Moniuszko oparł Widma na słynnych Mickiewiczowskich Dziadach cz. II. Już pierwsze dźwięki kantaty wprowadzają charakterystyczny dla tego dzieła tajemniczy nastrój. Kolejne przynoszą muzyczny obraz znanych z dramatu zjaw – dwojga dzieci lecących do mamy, widma złego pana atakowanego przez kruki i sowy oraz ducha pięknej Zosi.
15 Październik 2019
Bokun/Kościuszko Duo to pochodząca z Wrocławia formacja klarnetowo-gitarowa, której celem jest ponowne odkrywanie arcydzieł muzyki kameralnej od Bacha i Schuberta, przez muzykę francuską ostatniego wieku, aż po najnowszą literaturę kameralną i solową oraz klezmer fusion.
Bezpośrednim impulsem do założenia niecodziennego zespołu było zamiłowanie muzyków do kameralistyki. Duet występuje również z orkiestrami, grając Double concerto Astora Piazzolli w aranżacji na klarnet, gitarę i smyczki. Ich trasa koncertowa obejmowała m.in. takie miasta jak: Tokio, Nowy Jork, Paryż czy Pragę. Entuzjastyczne uznanie w Japonii zaowocowało pojawieniem się duetu na okładce magazynu „Clarinet”.
15 Październik 2019
Ogólnopolska Konferencja Naukowa Mazowsze – Warszawa, Warszawa – Mazowsze. Z dziejów wzajemnych relacji kulturowo-artystycznych regionu i metropolii, organizowana przez Mazowiecki Instytut Kultury i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się 29 i 30 października 2019 r. w Warszawie. Stworzy okazję do syntetycznego podsumowania przeplatających się dziejów metropolii i regionu na nowo oraz dogłębnej, interdyscyplinarnej analizy zagadnienia.
15 Październik 2019
Drodzy nauczyciele, Filharmonia Łódzka przygotowała dla Was szczególny upominek z okazji Waszego święta. Na hasło "Dzień Nauczyciela" można kupić w kasach biletowych Filharmonii Łódzkiej dwa bilety w cenie jednego oraz pojedyncze bilety 50% taniej na dwa koncerty w tym tygodniu: koncert kameralny 15 października (wtorek) oraz koncert oratoryjny 19 października (sobota). Bliższe informacje o tych koncertach znajdziecie TUTAJ I TUTAJ 
{info. pras}
 
15 Październik 2019
James Newton, amerykański kompozytor, aranżer, dyrygent poprowadzi koncert Sinfonii Iuvemntus, podczas którego premierowo w Polsce zabrzmią jego utwory.
W trakcie swojej kariery James Newton napisał ponad 300 kompozycji. Utwory Jamesa Newtona wykonywane były na całym świecie, od Carnegie Hall po berlińską Galerię Narodową. Jego twórczość obejmuje muzykę kameralną, symfoniczną, sakralną, jazz, electronic i ethno, a także muzykę do baletu i tańca nowoczesnego. Ma na koncie kilkadziesiąt albumów autorskich, w tym albumy na flet solo.

Strony