Aktualności

23 luty 2019
Każdy ma własną wizję Południa. Dla wrocławian tę ideę mogą ucieleśniać moje rodzinne Włochy, tymczasem żyjąc na co dzień w Mediolanie, czuję się raczej mieszkańcem północy i myślę o dalszych regionach Italii jako o południu. Z pewnością jest to kierunek, który nas pociąga. W biografiach wielu artystów odnajdujemy znaczące wspomnienia z podróży na południe. Goethe, dotarłszy na Sycylię, miał powiedzieć, że znalazł źródło wszystkiego. Stworzyliśmy także dobrze utrwalony mit Południa – miejsca idealnego, w którym panuje dolce vita.
22 luty 2019
35 lat temu jeden z najsłynniejszych skrzypków XX wieku, Yehudi Menuhin, po raz pierwszy odwiedził Polskę. Jego wizyta zainspirowała powstanie Sinfonii Varsovii, uznawanej obecnie za jedną z najlepszych orkiestr w kraju. Świętując swój jubileusz Sinfonia Varsovia zaprasza 23 marca do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej na uroczysty koncert urodzinowy. Z muzykami orkiestry wystąpi aż trzech dyrygentów, a w programie znajdą się kompozycje nawiązujące do bogatej historii zespołu.
22 luty 2019
21 maja br. odbędą się w Warszawie eliminacje wstępne do Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie dla kandydatów posiadających polskie obywatelstwo, niezależnie od miejsca zamieszkania. Uczestnicy, którzy pomyślnie przejdą te eliminacje będą zwolnieni z obowiązku wniesienia opłaty wpisowej, oraz otrzymają stypendium wystarczające do pokrycia kosztów podróży i pobytu na Konkursie. Nabór zgłoszeń przesyłanych wyłącznie drogą elektroniczną na adres: biuro@konkursmuzykipolskiej.pl  trwa do 30 kwietnia 2019 roku.
21 luty 2019
Do programu Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu dołączają: Agnieszka Chylińska, Ørganek, Reni Jusis i Skaldowie, natomiast FRYDERYK. Festiwal wzmacnia Męskie Granie Orkiestra w składzie: Ørganek, Brodka, Miuosh, Mela Koteluk, Piotr Rogucki, Michał Kowalonek, Małgorzata Ostrowska. Czeka nas międzypokoleniowe spotkanie gwiazd podczas wspólnego koncertu Męskie Granie Orkiestra na FRYDERYK Festiwal! Szczegóły tego specjalnego projektu na razie pozostają tajemnicą, ale wiadomo już, że będzie on poświęcony klasyce polskiej piosenki z lat 80. Trzydniowa impreza połączona  będzie z rozdaniem nagród muzycznych już 9-10 i 12 marca w Katowicach.
21 luty 2019
Zmieniony został termin przyjmowania zgłoszeń do IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura organizowanego przez Operę Śląską w Bytomiu. Przedłużono go do 28 lutego. Jednocześnie zmieniony został też termin informacji kandydatów o zakwalifikowaniu się – na 8 marca.
Regulamin i karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie www.adamdidur.com
21 luty 2019
Tego chyba jeszcze nigdzie nie było! Multimedialna premiera w Filharmonii okazała się sukcesem, a melomani podczas koncertu 17 lutego mogli obejrzeć na ekranie to, co na co dzień jest niedostępne. Muzyka, obraz i światło złożyły się na niecodzienne widowisko.
Podczas niedzielnego „Filharmonicznego wieczoru organowego” grał ceniony rzymski wirtuoz Giampaolo Di Rosa. Ten koncert miał jeszcze jeden walor. Tu sporo pracy włożyli Lech Słota i Kornel Wieczorek z zabrzańskiego Studia Projektów i Produkcji Artystycznej Sidus-Art, przeprowadzając bezpośrednią transmisję z… wnętrza grających organów.
20 luty 2019
Oryginalny program tego koncertu zachwyci każdego miłośnika ambitnej, mistrzowskiej muzyki symfonicznej wchodzącej w interakcje z „lżejszymi muzami”. Mistrzem takich połączeń był Leonard Bernstein – swego Kandyda sam określał mianem operetki, ale to obszerne dzieło na motywach ironiczno-gorzkiej powiastki Woltera łączy w sobie wiele gatunkowych tradycji.
20 luty 2019
W sobotę i niedzielę na scenę Opery na Zamku wraca balet „Dzieci z dworca ZOO”- opowiadający o losach narkomanki Christiane F. i jej rówieśników. Spektakl zdobył Bursztynowy Pierścień 2018 dla Najlepszego Spektaklu Sezonu!       
Przejmujące losy nastoletniej narkomanki Christiane F. i jej rówieśników, z których wielu, nie mogąc zerwać z nałogiem, kończy swe życie tragicznie, od lat wywierają niezwykle mocne wrażenie na wielu pokoleniach. My, dzieci z dworca ZOO to światowy bestseller, który w formie książki i filmowej adaptacji niezmiennie porusza, a historia opowiadana przez główną bohaterkę nie traci na aktualności.
20 luty 2019
W sobotę 23 lutego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się premiera opery „Tosca” Giacomo Pucciniego w reżyserii Barbary Wysockiej. „Tosca” jest kolejnym spektaklem uznanej reżyserki w Teatrze Wielkim, po bardzo dobrze przyjętych przez publiczność i krytykę produkcjach: „Zagłada domu Usherów” Glassa w 2009, "Medeamaterial" w 2012, „Moby Dick” Knapika w 2014 i „Eros i Psyche” Różyckiego z 2017 roku.
„Tosca” to dramatyczna historia miłości bezradnej wobec bezdusznego aparatu państwa. Polityka, która przenika losy bohaterów, determinuje ich życiowe wybory.
20 luty 2019
Choć utwory w tym koncercie reprezentują twórczość różnych krajów i epok, jest coś, co je łączy – motyw przewodni. Wszystkie bowiem nawiązują do zdobiących świątynie prac plastycznych o tematyce religijnej.

Strony