Aktualności

10 Grudzień 2019
13 grudnia zapraszamy na muzyczną ucztę do Łodzi.
10 Grudzień 2019
kadr z filmu "Bestia"
Najstarszy i jedyny zachowany film z Polą Negri z polskiego okresu jej kariery, czyli „Bestia” Aleksandra Hertza po restauracji cyfrowej ukazał się właśnie na Blu-ray. Wyjątkowe, kolekcjonerskie wydawnictwo z muzyką Włodka Pawlika wydała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po ponad 100 latach od premiery filmu.
„Bestia” to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri.
9 Grudzień 2019
fot. Marco Brescia & Rudy Amisano
Teatro alla Scala słynie ze świetnych wykonań włoskich oper. Zapewne na tym polu niewiele teatrów będzie w stanie się zmierzyć z La Scalą. Ostatnio wystawiono tam „Die ägyptische Helena”, dość rzadko prezentowaną operę Straussa z 1928 r. Z zawstydzeniem przyznam, że choć jestem niemal fanatycznym wielbicielem Straussa, to nigdy na żywo nie widziałem „Heleny Egipskiej”, nie mogłem zatem przegapić takiej okazji mimo ryzyka związanego z włoską interpretacją niemieckiego mistrza.
6 Grudzień 2019
Szczególne przedsięwzięcie – koncert (nie)muzyki połączony z teatralnym performance’em do tekstów włoskich, rosyjskich i polskich futurystów (oraz anty-futurystów) z początku XX wieku. „not only FUTURISTS” kolektywu Futurists Foundation z Holandii zabiera odbiorców w szaleńczą konceptualną podróż przez artystyczne manifesty „-izmów”. Zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Nowe Formy Teatru 15 grudnia o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury.
5 Grudzień 2019
Projekt Grzegorza Rogali (P.G.R.) z Psałterzem Polskim na sopran i ensemble jazzowy zagra 7 grudnia w Paryżu. Koncert odbędzie się w Kościele Saint Perri o 20.00, w ramach cyklu “Muzyka sakralna i tradycyjna”.
Koncert odbędzie się na zaproszenie Instytutu Polskiego w Paryżu.
Patronem honorowym projektu jest Marszałek Województwa Łódzkiego, zaś patronatem medialnym przedsięwzięcie objęli Jazz Forum i Magazyn PRESTO. Partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza.
5 Grudzień 2019
„Sigismondo” Gioacchina Rossiniego to jedyna opera tego kompozytora o akcji osadzonej w Polsce. Będziemy mogli ją obejrzeć podczas najbliższeo festiwalu Opera Rara. Dzieło zawiera zawsze aktualną diagnozę polityki, w której najgroźniejszą siłą jest rozbuchane ego i narcyzm rządzących. To nie publiczny interes i dobro ogółu kieruje ich poczynaniami, ale chęć realizacji własnych, często zupełnie niskich celów.
5 Grudzień 2019
Już po raz piąty w Cieszynie, na Śląsku Cieszyńskim i w Katowicach zorganizowano festiwal im. profesora Józefa Świdra. Odbywa się on w dniach 5-8 grudnia 2019 r.
Profesor Józef Świder, kompozytor i wykładowca akademicki, inspirował i nadal inspiruje rzesze studentów i dojrzałych artystów-muzyków. Jego utwory są wyzwaniem dla wykonawców, a przyznawaną mu opinię wybitnego pedagoga potwierdzają słowa tych, którzy mieli zaszczyt i przyjemność być jego uczniami.
5 Grudzień 2019
1 grudnia upłynął termin nadsyłania zgłoszeń na organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w 2020 roku. W czasie przewidzianym w regulaminie wpłynęła rekordowa liczba ponad 500 zgłoszeń. Jest to pierwszy taki wynik w niemal stuletniej historii Konkursu Chopinowskiego – z każdą kolejną edycją organizatorzy odnotowują coraz większą liczbę aplikacji – 353 w 2010 roku zaś 452 w 2015 roku.
4 Grudzień 2019
14 stycznia już po raz 27. zostaną wręczone doroczne nagrody kulturalne tygodnika POLITYKA, jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce, ogromnie cenione w środowiskach twórczych – PASZPORTY POLITYKI.
W pierwszym etapie eliminacji niezależni krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury zgłosili najciekawsze osobowości minionego roku w 7 kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Nazwiska tych młodych artystów i twórców nominowanych do PASZPORTÓW POLITYKI 2019 zostały opublikowane w środę 4 grudnia 2019 roku.
4 Grudzień 2019
Laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019 w kategorii muzyka poważna został Marcin Markowicz.
Artysta jest skrzypkiem Lutosławski Quartet, jednego z zespołów Narodowego Forum Muzyki. To z myślą o nim Paweł Mykietyn skomponował swój Koncert skrzypcowy, którego prawykonanie odbyło się w Sali Głównej NFM w lutym 2019 r. wraz z NFM Filharmonią Wrocławską pod batutą Jacka Kaspszyka.
Nagrodę oraz grafikę Joanny Gniady odebrała w zastępstwie laureata Olga Kończak, zastępca dyrektora NFM. Gala odbyła się 2 grudnia w Sali Czerwonej NFM.
{info. pras}

Strony