Musica Electronica Nova startuje 13 maja

-
10.05.2023
Musica Electronica Nova startuje 13 maja

Musica Electronica Nova to jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w Polsce. Odbywające się co dwa lata wydarzenie przedstawia publiczności nowe, zróżnicowane drogi, którymi podążają dziś kompozytorzy zapraszający do swojej twórczości brzmienia elektroniczne. Tegoroczna edycja festiwalu organizowanego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się między 13 a 21 maja. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

 

Czy po dwóch latach od początku pandemii możemy zacząć powoli wracać do sytuacji sprzed jej wybuchu? Chyba nie – wiele wskazuje na to, że kiedy już uporamy się z wirusem, świat będzie na nas czekał odmieniony i chaotyczny, a my będziemy pełni nowej niepewności, ale też nadziei. Następna edycja MEN odzwierciedli ten stan rzeczy, rzucając publiczność na rozdroże, z którego wkroczyć będzie można na wiele odmiennych ścieżek

 podkreśla Pierre Jodlowski, dyrektor artystyczny festiwalu Musica Electronica Nova. Wśród wspomnianych dróg znalazły się też te wytyczone przez kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

 

Spotkania z Elżbietą Sikorą

Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji MEN będzie monograficzny koncert Elżbiety Sikory, która do 2017 roku pełniła funkcję dyrektorki artystycznej Festiwalu. 14 maja w Sali Czarnej NFM zabrzmią dwa utwory kompozytorki, w których istotną rolę odgrywają saksofony. W Lisboa, tramway 28. Hommage à Fernando Pessõa na saksofon solo i taśmę muzyka grana na żywo przenika się z zarejestrowanymi dźwiękami portugalskich ulic. Bardziej rozbudowane instrumentarium prezentuje Happy Valenciennes na saksofony, taśmę i live electronics, nawiązujący tytułem do miasta leżącego w północnym rejonie Francji. Podczas koncertu wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu prowadzeni przez Władysława Kosendiaka. Za partię elektroniczną będzie odpowiadać Maciej Michaluk.

 

Wszystkich, którzy chcieliby poznać Elżbietę Sikorę bliżej i nie tylko przez pryzmat dźwięków, zapraszamy na spotkanie z kompozytorką poprzedzające koncert. Poprowadzi je Krzysztof Stefański, współautor książki Flashback będącej zapisem jego rozmowy z artystką. Na wydarzenie zapraszamy o godz. 17:00 do foyer NFM na poziomie -1.

 

Muzyczne co nieco od Pawła Hendricha

Wieczorny koncert 14 maja będzie okazją do wysłuchania pierwszego wykonania nowego utworu Pawła Hendricha Just a Little Beat na dziesięcioro wykonawców i elektronikę. Kompozytor postanowił w pełni wykorzystać możliwości zespołu, dla którego pisał: Studio Dan tworzą klasycznie wykształceni muzycy, improwizatorzy i jazzmani, dlatego ściśle określone elementy dzieła muzycznego łączą się w tej kompozycji z elementami improwizacji. Gdyby tego było mało, całości dodadzą barw techniki wywodzące się z muzyki popularnej i klubowej.

 

Krzysztof Wołek na orkiestrę

W programie festiwalu nie zabraknie także symfonicznych brzmień. Podczas koncertu 20 maja muzycy NFM Filharmonii Wrocławskiej prowadzeni przez Vincenta Kozlovskyego z udziałem artystów tworzących elektronikę na żywo wykonają SPIN na orkiestrę symfoniczną i live electronics Krzysztofa Wołka. Oprócz wykorzystania brzmień akustycznych i elektronicznych kompozycja angażuje także koncertową przestrzeń przez umieszczenie głośników nad sceną i wokół publiczności. To właśnie w tym spięciu orkiestry z elektroniką można doszukiwać się jednej
z interpretacji tytułu. Drugiej kompozytor upatruje w zwarciach elektrycznych, będących nieodłącznym elementem pracy z elektroniką.

 

Pełny program Festiwalu dostępny jest na stronie Organizatora.

 

---

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.