Wystawa „Miejsca żywe i wyobrażone” w Akademickim Centrum Designu

-
04.04.2024
Miejsca żywe i wyobrażone

5 kwietnia (w piątek) o godzinie 18:00 w Akademickim Centrum Designu w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy „Miejsca żywe i wyobrażone”, będącej częścią cyklu „Design w procesie”.

 

Myślenie o miejscu to rodzaj wspólnego bycia, budowania z miejscem więzi trwałych, stabilnych i mocnych, a czasem zupełnie lekkich, wyimaginowanych, w oparciu o zaawansowane procesy wyobraźni. Aglomeracje, siedliska, strefy zamieszkiwania wymagają trwałej, systematycznej obserwacji, ale i poznania zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego. Są wynikiem społecznego zaangażowania klasy kreatywnej, która potrafi kreować wyobrażenia o danej przestrzeni oraz wpływać na jej planowanie.

 

Wystawa zasadza się na opowieści o przestrzeni, która jest pewnym parkiem, miejscem swobodnych przepływów i punktów liminalnych. Ciało uczestnika owego miejsca poddawane jest wyjątkowym bodźcom, jest pobudzane i oswajane ze stanami oczywistymi tylko w momencie uwolnienia wyobraźni lub zetknięcia z solidnymi nieustępliwymi faktami. To sytuacja bliska Adamowi z publikacji pocz. XXI w. „Perfekcyjna niedoskonałość. Pierwsza tercja Progresu” Jacka Dukaja. Próba przebywania i w konsekwencji oswojenia iluzji zbiega się ze spotkaniem z ograniczającym wyobraźnię Komputerem Ostatecznym, który jest możliwy do nowego zaprojektowania tylko we wszechświecie o innych stałych fizycznych. Adam ma świadomość możliwości całkowitej przebudowy własnej osoby. Jednym z ważniejszych pytań wydaje się być, czego dokona gdy odnajdzie się w innym niż dotąd miejscu?

 

Planowanie w projektowaniu przestrzeni są na pocz. XXI w. jak nieustanna tabula rasa, a zaplanowane rozwiązania trwają krótką chwilę. Coraz trudniej o przewidywalne i skuteczne prognozy, lub hipotezy. Poszukiwanie antidotum w postaci reakcji czy indywidualnego działania może być zgubne. Kreacja sięga zdecydowanie głębiej, czyli w umysły społeczności i kolektywów. Kolektywna wyobraźnia jest połączona z kreacją zbiorową, ale jednocześnie nie przestaje należeć do jednostki. Nie ma też jednolitego podziału pomiędzy tym, co indywidualne a kolektywne. Kreacja to cząstka wyobraźni.

 

„wyobraźnia jest jak istota żyjąca

żywa wyobraźnia[1]”.

 

Jakiego typu miejsca byłyby spełnieniem oczekiwań kolektywów żywej wyobraźni? Kreatorzy wystawy poruszają się w swobodnej fuzji wyobrażeń. Poruszają temat planowania miejsca do mieszkania na styku dwóch różnych przestrzeni, pojęcie miejsc tranzytowych, galerii powielonej we wewnętrzu galerii, domu w szczelinie, domu – bytu stowarzyszonego, osobliwej relacji kobiety ze światem, po złudzenie poruszania się w przestrzeni wynikającego ze zmiany promptu (krajobrazu wybranego w wyniku głosowania FB), czyli obiektywnej przestrzeni AI?

 

~ Magdalena Komborska-Łączna

 

[1] https://www.academia.edu/31601984/Wyobra%C5%BAnia_jako_poj%C4%99cie, s. 203 w:1997; Ruch myśli. Dzienniki 1930 -1932, 1936 -1937, translated by R. Reszke, Spa-cja, Warszawa 2002.

 

Autorzy/rki:

Mateusz Adamczyk

Konrad Basan

Adam Białobrzeski

Karol Boguś

Łukasz Chmiel

Katarzyna Chobot

Katarzyną Ditrich-Paturalska

Patryk Domałeczny

Rafał Dziedzic

Anna Gregorczyk

Miłosz Jaksik

Adam Jastrzębski IXI COLOR

Agnieszka Kurkowska

Katarzyna Kruszenko

Marcin Lech

Emilia Łapko

Bartosz Łukasik

Przemo Łukasik

Monika Mamzeta

Adrian Mikos

Grzegorz Orłowski

Piotr Pasiewicz

Michał Pieczonka

Przemek Potyka

Ra2nski

Wojciech Radwański

Dominik Sielski

Smallna

Kinga Stanowska

Juliusz Sokołowski

Michał Sokołowski 

Magda Tokarska

Piotr Tokarski

Michał Tomczak

Kajetan Wichrowski

Jacek Wichrowski

Jan Wichrowski

Maciek Wichrowski

Marcin Woźniak

Agata Woźniczka

Szymon Wrodarczyk

Łukasz Zagała

 

Identyfikacja wizualna

Beata Nikolajczyk-Miniak

 

Kuratorka

Magdalena Komborska-Łączna

 

Wernisaż

5 kwietnia o godz. 18.00

P0_Akademickie Centrum Designu

 

Termin wystawy

5–28.04.2024 r.

 

Organizatorzy

Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

 

Partnerzy

Akademia Sztuki w Szczecinie, Politechnika Bydgoska, Bud Cud, FAAB, Medusa Group, FAAB, Smallna, TTAT

 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, DZIAŁANIE: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

 

www.acdesign.com.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.