Druga połowa stycznia w Filharmonii Łódzkiej

09.01.2021
Druga połowa stycznia w Filharmonii Łódzkiej

W styczniu Filharmonia pozostaje w klimacie świąt Bożego Narodzenia. Podczas pierwszego w nowym roku koncertu utwory o tej tematyce wykona Orkiestra Symfoniczna FŁ pod batutą Agnieszki Nagórki.

KONCERT ORATORYJNY
15 STYCZNIA 2021 / PIĄTEK /18.55

W programie znajdą się fragmenty dwóch Oratoriów na Boże Narodzenie: Johanna Sebastiana Bacha i Camille'a Saint-Saënsa. Zabrzmi też Tryptyk Botticelliański Ottorina Respighiego, zainspirowany obrazami renesansowego mistrza Sandra Botticellego, którego jedna z części nosi tytuł "Pokłon Trzech Króli". Rozważaniom tajemnicy Wcielenia poświęcona jest część „Et incarnatus est" z Mszy c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Patie solowe zaśpiewa sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk, artystka wykonująca zarówno role operowe, jak i oratoryjne. Była solistką Opery Wrocławskiej, stale współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Występuje w ważnych salach koncertowych, m.in: w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurychu czy Tschaikovsky Hall w Moskwie.

Koncert będzie można obejrzeć w formie bezpośredniej transmisji online na YouTube link poniżej.

WIĘCEJ INFORMACJI O KONCERCIE

BEZPLATNA TRANSMISJA NA YOUTUBE

KONCERT SYMFONICZNY
16 STYCZNIA 2021 / SOBOTA /18.55

"Koncerty brandenburskie" należą do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych dzieł instrumentalnych na większy zespół Johanna Sebastiana Bacha. Ich tytuł nawiązuje do dedykacji: Koncerty zostały napisane dla Christiana Ludwiga, margrabiego Brandenburgii. Kompozytor określił je skromnie jako "koncerty z wieloma instrumentami", co nawiązuje do ich formy: concerto grosso. Polega ona na tym, że z orkiestrą współzawodniczy nie jeden solowy instrument, ale grupa kilku instrumentów (o różnym składzie). Ta różnorodność jest źródłem bogactwa brzmienia i zmienności nastroju, jakimi mogą się cieszyć słuchacze.

Cztery z sześciu Koncertów brandenburskich zabrzmią w sobotę 16 stycznia pod batutą dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego. Wystąpią znakomici soliści, w większości będący artystami Orkiestry Symfonicznej FŁ. Koncert wysłuchać można w formie bezpośredniej bezpłatnej transmisji na YouTube (link poniżej).

WIĘCEJ INFORMACJI O KONCERCIE

BEZPLATNA TRANSMISJA NA YOUTUBE

UROK BLACHY 

 

Instrumenty dęte blaszane potocznie zwie się blachą. Ich dumny, donośny dźwięk potęguje się, gdy grają w zespole. Wiązankę znanych melodii muzyki poważnej - tzw. medley - nagrali muzycy Classic Brass Quintet, związani w większości z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej: Mirosław Dudek, Tomasz Maciaszczyk - trąbki, Roman Strembicki -waltornia, Adam Blacha - puzon, Michał Walczak - tuba. Wśród wybranych utworów znajdują się m.in. "Trumpet voluntary" Jeremiaha Clarke'a, Kanon Johanna Pachelbela i Muzyka na wodzie G.F. Haendla. Nagranie zostanie umieszczone na profilu FŁ na Facebooku (link poniżej) w najbliższy piątek, 8 stycznia, o godz. 19.00.

Filharmonia zachęcama też do śledzenia innych mediów społecznościowych, na których umieszcza materiały dźwiękowe i wizualne związane z muzyką i Filharmonią Łódzką.

PROFIL FILHARMONII ŁÓDZKIEJ  NA FACEBOOKU

FILHARMONIA ŁÓDZKA  NA YOUTUBE

STARCIA I POJEDYNKI


Piotr Beczała jako Maurizio i Anna Netrebko jako tytułowa Adriana Lecouvreur w operze F. Cilei. Fot. Ken Howard / Met Opera

Libretta oper karmią się, oprócz historii miłosnych, także scenami rywalizacji i walki. Temu tematowi poświęcony jest pierwszy tydzień retransmisji spektakli operowych w nowym roku, na który zaprasza nowojorska Metropolitan Opera.   

Walka może być zmaganiem między kobietami. Przydarzyło się to utalentowanej aktorce Adrianie Lecouvreur, która ponoć została zamordowana przez rywalkę – księżnę de Bouillon – przy pomocy bukietu fiołków nasączonych trucizną. Operę na ten temat napisał Francesco Cilea ("Adriana Lecouvreur"; transmisja w poniedziałek, 4 stycznia). Nierzadko zdarza się rywalizacja między mężczyznami, napędzana zazdrością o kobietę. Opowiada o tym opera G. Bizeta "Poławiacze pereł" (środa, 6 stycznia), w której wódz wioski Zurga i jego przyjaciel Nadir zakochali się w tej samej kobiecie: pięknej kapłance Leili.

Rywalizacja o ukochaną łączy się z walką o władzę w operze "Purytanie" V. Belliniego (czwartek, 7 stycznia), gdzie naprzeciwko siebie stają zwolennicy purytanów i Stuartów.

Ponadto w planie retransmisji znajdują się opery: "Pani jeziora" G. Rossiniego (wtorek, 5 stycznia), "Rycerskość wieśniacza" P. Mascagniego i "Pajace" R. Leoncavalla (piątek, 8 stycznia), "Maria Stuarda" G. Donizettiego (sobota, 9 stycznia), "Trubadur" G. Verdiego (niedziela, 10 stycznia).

Każda transmisja dostępna jest przez jedną dobę, poza tym czasem dostęp do niej można wykupić. Do harmonogramu transmisji prowadzi link poniżej. Proszę pamiętać o różnicy czasu - do godziny retransmisji w Nowym Jorku należy dodać 6 godzin. Filharmonia Łódzka udostępnia bezpłatnie programy do wybranych spektakli Met - link poniżej.

TRANSMISJE Z METROPOLITAN OPERA - HARMONOGRAM

PROGRAMY DO TRANSMISJI NA STRONIE FILHARMONII ŁÓDZKIEJ

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.