6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

-
05.04.2024
6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Z tej okazji do Torunia przyjadą wirtuozi skrzypiec z całego świata. Wydarzenie rozpocznie się 20 września, a zakończy 6 października uroczystym Koncertem Laureatów. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych konkursów w Europie, który przyciąga młodych, zdolnych muzyków z różnych części globu. W tym roku przewodniczącym jury będzie prof. Daniel Stabrawa, wybitny skrzypek i dyrygent, który przez 35 lat pełnił funkcję koncertmistrza Filharmoników Berlińskich.

 

Historia Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego sięga 2007 roku, gdy odbyła się pierwsza edycja wydarzenia. Kolejną zorganizowano trzy lata później. W 2013 roku, oprócz konkursu, odbył się również festiwal skrzypcowy, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Miłośnicy skrzypiec mogli nie tylko obserwować konkursowe zmagania, lecz także wziąć udział w koncertach i akcjach towarzyszących.

 

Od 2019 roku wydarzenie nosi nazwę Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego – wirtuoza skrzypiec, wybitnego kompozytora i pedagoga zwanego „polskim Paganinim”. Jednym z celów, którzy przyświeca konkursowi, jest ocalenie przed zapomnieniem kompozycji Karola Lipińskiego.

 

Od początku konkurs przyciągał młodych i zdolnych skrzypków z całego świata. Do poprzedniej edycji zgłosiło się ponad 80 chętnych. Ostatecznie w konkursie wzięło udział 24 uczestników z kilkunastu, często bardzo odległych krajów. Laureaci: Elias David Moncado (I Nagroda, Niemcy), Robert Łaguniak (II Nagroda, Polska), Yumiko Yumiba (III Nagroda, Japonia) odnoszą liczne sukcesy i zdobywają laury w wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursach.

Elias David Moncado (I Nagroda) 5. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego; fot. Łukasz Ułanowski

 

W tym roku uczestnicy mogą liczyć na następujące nagrody:

  • I Nagroda – 15 000 EUR
  • II Nagroda – 10 000 EUR
  • III Nagroda – 6 000 EUR
  • 3 x Wyróżnienie – 2 000 EUR

 

Przyznane zostaną także nagrody pozaregulaminowe.

 

Do 3 czerwca czekamy na zgłoszenia uczestników. Udział w Konkursie mogą wziąć skrzypkowie wszystkich narodowości, urodzeni w latach 1989–2005 – mówi Przemysław Kempiński, dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

 

Konkurs będzie składał się z trzech etapów otwartych dla publiczności. Uczestnicy wykonają podczas nich utwory m.in. J. S. Bacha, H. Wieniawskiego, N. Paganiniego, L. van Beethovena oraz oczywiście K. Lipińskiego. W repertuarze Konkursu znalazły się zarówno najbardziej znane, wirtuozowskie koncerty skrzypcowe, jak i utwory rzadko wykonywane.

 

W pierwszym etapie posłuchamy dzieł przeznaczonych na skrzypce solo. Drugi etap, do którego jury zakwalifikuje maksymalnie dwunastu uczestników, obejmuje recitale z towarzyszeniem fortepianu (o czasie trwania 40-45 minut), w których pozycją obowiązkową jest jedna z kompozycji Lipińskiego.

 

W trzecim etapie, w którym wystąpi sześciu finalistów, zabrzmią wybrane, szczególnie ważne w literaturze skrzypcowej, koncerty autorstwa: K. Lipińskiego, M. Karłowicza, H. Wieniawskiego, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J. Sibeliusa, J. Brahmsa i L. van Beethovena. Całość zakończy Koncert Laureatów.

Maya Levy (wyróżnienie) 5. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego; fot. Łukasz Ułanowski

 

Konkursowi ponownie towarzyszyć będzie festiwal – w programie koncerty, wykłady i spotkania. Organizatorzy więcej szczegółów zdradzą niebawem.

 

Regulamin i wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej wydarzenia: lipinski-competition.com. Organizatorem konkursu jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna, instytucja finansowana z Gminy Miasta Toruń. Konkurs współfinansowano ze środków ZAW STOART.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.