z filmem

10 Grudzień 2019
kadr z filmu "Bestia"
Najstarszy i jedyny zachowany film z Polą Negri z polskiego okresu jej kariery, czyli „Bestia” Aleksandra Hertza po restauracji cyfrowej ukazał się właśnie na Blu-ray. Wyjątkowe, kolekcjonerskie wydawnictwo z muzyką Włodka Pawlika wydała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po ponad 100 latach od premiery filmu.
„Bestia” to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri.
7 Grudzień 2019
 Kolekcjonerskie wydawnictwo z muzyką Włodka Pawlika, po ponad 100 latach od premiery filmu „Bestia”, wydała właśnie Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. To wyjątkowy świąteczny prezent dla miłośników kina niemego.   
„Bestia” to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri.
29 Listopad 2019
Festiwal Filmu Niemego niemal na równi stawia film i muzykę. Jubileuszowa edycja przyciągnęła rekordową liczbę ponad 40 muzyków, którzy na żywo zagrają do niemych filmów na wzór dawnych seansów z początku XX wieku. Wśród nich słynni kinowi akompaniatorzy, wirtuozi elektroniki jak i wieloosobowe zespoły multiinstrumentalne.
27 Listopad 2019
Przed nami druga edycja PL Music Video Awards, trzydniowego wydarzenia poświęconego teledyskom, które odbędzie się w Łodzi w dniach 28-30 listopada. Na widzów czekają spotkania, warsztaty i projekcje. Wydarzenie skierowane jest do twórców i miłośników tej najchętniej na świecie oglądanej formy sztuki. Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie uroczysta gala, podczas której przyznane zostaną nagrody dla najlepszych polskich wideoklipów w aż 10 kategoriach.
Festiwal rozpocznie się w czwartek, 28 listopada, w Kinie Szkoły Filmowej spotkaniem z Bovską - znaną wokalistką, ale też ilustratorką, podczas którego obejrzymy szereg jej teledysków i porozmawiamy o pracy nad nimi.
26 Listopad 2019
W 30. rocznicę telewizyjnej premiery Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza do udziału w dwóch wyjątkowych projektach: wirtualnym spacerze po miejscach, w których powstawał cykl oraz w przeglądzie wszystkich części dzieła z udziałem znakomitości polskiego środowiska filmowego i intelektualnego. 
22 Listopad 2019
Z okazji jubileuszu 80 lat działalności sceny teatralnej przy Marszałkowskiej 8, TR Warszawa oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zapraszają na wyjątkowe wydarzenie – pierwsze czytanie performatywne filmu niemego. Pokaz odbędzie się 11 grudnia o g. 19:00 przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie.
Ponad 90 lat od premiery jeden z najciekawszych polskich filmów epoki kina niemego – Zew morza z 1927 roku zostanie wyświetlony z aktorskim dubbingiem na żywo. Postaci z melodramatu Henryka Szaro przemówią głosem aktorek i aktorów TR Warszawa, a czytanie wyreżyseruje Katarzyna Minkowska, laureatka nagrody Debiut TR.
21 Listopad 2019
W salach Kina Pod Baranami i w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, od 5 do 8 grudnia 2019 roku zobaczymy słynnych mistrzów komedii m.in. Charlesa Chaplina, Bustera Keatona czy Flipa i Flapa w towarzystwie mistrzów dźwięku, którzy, jak co roku, zagrają na żywo do najpopularniejszych oraz mniej znanych produkcji filmowych sprzed przełomu dźwiękowego. Wkrótce rusza jubileuszowy 20. Festiwal Filmu Niemego!
18 Listopad 2019
Warszawa na trzy dni stanie się gospodarzem obchodów 50-lecia legendarnej firmy muzycznej ECM Records. To niepowtarzalna okazja, by doświadczyć jej fenomenu w szerszej perspektywie — nie tylko muzycznej, ale i wizualnej.
16 Listopad 2019
Już w najbliższy poniedziałek w Domu Kultury KADR kolejna odsłona DKF X Wajda – dyskusja o współpracy z reżyserem, ideałach prowadzących do realizacji „Człowieka z żelaza” i rewolucji opowiedzianej w biegu. O godzinie 18 rozpocznie się pokaz filmu, a po nim – gorąca dyskusja z Jerzym Radziwiłowiczem i Marianem Opanią.
16 Listopad 2019
Gościem specjalnym 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik”, który odbędzie się w dniach 21 listopada – 1 grudnia br. w Warszawie, będzie wybitny rosyjski reżyser Paweł Łungin. Twórca zagości na festiwalu w dniach 21-24 listopada, w ramach retrospektywy jego filmów zobaczymy 8 znakomitych tytułów fabularnych.

Strony