Wyjątkowo zimny maj

„Wyjątkowo zimny maj…” – śpiewał Maanam w 1991 roku.  W warszawskim kinie Iluzjon cofniemy się jednak w czasie jeszcze bardziej i przypomnimy jedne z najsłynniejszych i najbardziej emocjonujących dokumentów muzycznych lat 60. i 80.

Podczas cyklu trzech spotkań zobaczymy obrazy, które na trwałe zapisały się na kartach muzycznej i filmowej historii, będąc świadectwem ówczesnych czasów i trendów. Ekscytujące i inspirujące, przyciągają uwagę zarówno najbardziej zagorzałych fanów muzyki, jak i wielbicieli dobrego kina.

Punktem wyjścia majowego przeglądu będzie pokaz wybitnych Muzykantów Kazimierza Karabasza z 1960 roku – tytułu nagrodzonego na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Wenecji. Wraz z kamerą przenosimy się na próbę orkiestry dętej warszawskich tramwajarzy i dzięki wnikliwej obserwacji autora zyskamy niepowtarzalną możliwość przyjrzenia się fascynującemu procesowi twórczemu. Staniemy się uczestnikami podróży przez świat muzycznych niuansów, w którym nawet najdelikatniejsze tony i drgnienia zyskują wyjątkowe znaczenie i składają się w wybitne dzieło orkiestrowe. Mikrofon rejestruje wszystkie tony strojonych instrumentów i karcące uwagi dyrygenta, kamera zaś przygląda się uważnie ruchom palców i wysiłkowi dmących w trąby muzyków.

W Czuję się świetnie Waldemara Szarka wrócimy do klimatu gorącego lata roku 1983 i wraz z Maanamem, jedną z najpopularniejszych polskich grup rockowych, udamy się w tournée po kraju. Opowieści charyzmatycznej Kory i lidera zespołu, Marka Jackowskiego przeplatają się tu z najciekawszymi obrazami trasy koncertowej – bójką na widowni podczas jednego z koncertów, warszawską konferencją prasową czy lekcją języka polskiego, na której analizowane są teksty artystki.

Z kamerą zajrzymy także za kulisy łódzkiego festiwalu Rockowisko’81. Maanam, TSA, Deuter, Brygada Kryzys, Republika, Krzak.  Koncert Michała Tarkowskiego to dokumentalny zapis występów scenicznych i żywiołowych reakcji publiczności w teledyskowej formie.

Fala Piotra Łazarkiewicza to z kolei pełnometrażowy, uzupełniony o fragmenty wycięte przez cenzurę, zapis przebiegu legendarnego festiwalu w Jarocinie z 1985 roku. Poznamy dwa zupełnie różne punkty widzenia – biorącą udział w festiwalu zbuntowaną młodzież reżyser konfrontuje z ówczesnymi władzami miasta oraz przedstawicielami organizacji społecznych.

Program cyklu:

24.05 | g. 18:00 | Koncert, reż. Michał Tarkowski, Polska 1982

25.05 | g. 20:00 | Fala, reż. Piotr Łazarkiewicz, Polska1986

31.05 | g. 20:00 | Czuję się świetnie, reż. Waldemar Szarek, Polska 1983 | Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, Polska 1960

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów