Szalone Dni Muzyki - z Twoim udziałem!

13.09.2017
fot. Serwis Orkiestry Sinfonia Varsovia

Festiwal Szalone Dni Muzyki kontynuuje swoją rewolucyjną, zdaniem niektórych, misję uczynienia muzyki klasycznej dostępną dla szerokiej publiczności. W tym roku w programie znalazło się kilka wydarzeń, podczas których role zostaną odwrócone. Publiczność, zamiast biernie słuchać, stanie się jednym z wykonawców.

Muzyka dla wszystkich

Festiwal Szalone Dni Muzyki łączy z wywrotową sztuką Pierre’a Beaumarchais Szalony dzień czyli wesele Figara nie tylko nazwa. Intencje dyrektora festiwalu, René Martin, były podobną terapią szokową dla rynku muzyki klasycznej jak idee, których bał się austriacki cesarz cenzurując niepokorne dzieło. Ale tak jak złamanie cesarskiego zakazu przez Mozarta doprowadziło do powstania jednej z najlepszych oper w historii, tak „szalony festiwal” otwiera świat muzyki klasycznej na szeroką publiczność i przyczynia się do demokratyzacji sal filharmonicznych. W tym roku rewolucja postępuje coraz śmielej, zapraszając uczestników festiwalu żeby, parafrazując filozofa z „Rejsu”, stali się „jednocześnie twórcą i tworzywem” i dołączyli do grona blisko 1000 wykonawców, współtworzących festiwal.

Zabierz smartfon do opery

W trakcie trzech dni odbędzie się 6 wydarzeń, w których aktywny udział publiczności jest niezbędny. Niezwykłym przykładem takiego współdziałania zawodowych muzyków z szeroką publicznością będzie koncert #20, na którym Sinfonia Varsovia pod batutą Eiji Oue wykona m.in. Passacaglię - Secret of Wind and Birds chińskiego kompozytora Tan Duna. W tej kompozycji twórca prosi słuchaczy, by wykorzystali swoje smartfony w roli instrumentów muzycznych i stali się częścią jednej, potężnej orkiestry. Na stronie internetowej festiwalu, przy opisie koncertu #20 jest do pobrania specjalny plik mp3, przygotowany przez kompozytora. Składa się on z dźwięków, przypominających głosy ptaków. Sam w sobie może brzmieć niepozornie, jednak zwielokrotniony przez współudział wszystkich obecnych na wielkiej sali, tworzy spektakularny efekt.

Śpiewaj i tańcz!

Interaktywny charakter będą miały również warsztaty Body Music (#06, #29). Ich uczestnicy pod przewodnictwem profesjonalnych animatorów przygotują eksperymentalną wariację muzyczną z elementami Body Music na temat słynnego kankana J. Offenbacha. Animatorzy, określający się mianem „Koryfeuszy” przygotują dla uczestników specjalną partyturę graficzną, z której wykonywać muzykę może każdy, nawet nie znając nut.

Aktywny udział publiczności jest również niezbędny podczas wspólnej zabawy na potańcówkach z muzyką na żywo. Po ogromnym sukcesie cyklu „Potańcówki na Grochowskiej” organizowanego przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia w swojej siedzibie, Potańcówek nie mogło również zabraknąć w programie Szalonych Dni Muzyki! Tym razem tańce z muzyką na żywo przeniosą się do Sali Foxtrot, ulokowanej w namiocie przed Teatrem Wielkim. O oprawę muzyczną zadbają Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która zaprosi do tańca w rytm piosenek warszawskich oraz zespół BumBum Orkestar, specjalizujący się w muzyce bałkańskiej. Do tańca będzie również okazja po koncercie #56. Wszyscy, których zachwyci prezentowana wówczas muzyka i taniec flamenco, będą mogli samemu poznać podstawy tego tańca w trakcie warsztatów, prowadzonych przez tancerkę i aktorkę, Annę Iberszer. Wstęp na wszystkie wydarzenia w sali Foxtrot (namiocie koncertowym) jest wolny.

Różnorodność wydarzeń interaktywnych pozwala każdemu z gości czerpać jeszcze większą satysfakcję z uczestnictwa z festiwalu. Dzięki wcieleniu się w rolę wykonawcy, można lepiej zrozumieć samą muzykę i poczuć, że zaproszenie do współtworzenia kultury muzycznej jest cały czas aktualne dla wszystkich.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.szalonednimuzyki.pl

Organizator festiwalu: Orkiestra Sinfonia Varsovia

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.