Presto #21: CIAŁO

08.07.2018
Okładka: Anastazja Pazura | a.design

Nie bój się umrzeć – zachęca redaktor naczelna Kinga A. Wojciechowska, przytaczając jednocześnie niepokojące fakty: – Istnieją organizmy, które prawie się nie starzeją, a w każdym razie procesy starzenia są u nich tak powolne, że prawie niezauważalne. Te organizmy to stułbiopławy. Jest też sosna długowieczna żyjąca ponad 4700 lat. Dużo? To i tak nic w porównaniu z amerykańską topolą osikową, która podobno może dożyć miliona lat. Idealnie! My też tak chcemy, prawda?

Dla Platona i jego uczniów ciało było więzieniem duszy. Niezbyt to pocieszające. Nikt nie chce trafić do więzienia. Każdy chciałby z niego uciec.

Czym powinno, czym jest dla nas ciało?

Odpowiedź na to pytanie w Motywie Głównym. Ale najpierw...

Do nabycia: w empikach, salonikach prasowych, na Gigant.pl/presto lub bezpośrednio u nas:

Tytuł przelewu: nr zamawianego Presto, imię, nazwisko, adres doręczenia
Kwota: 15 zł
Nr konta: 17 1140 2004 0000 3402 5294 2493 [mBank]
Odbiorca przelewu: Magazyn Presto, ul. Krakowskie Przedmieście 64 lok. 30, 00-322 Warszawa
Ważne: potwierdzenie przelewu prześlij na adres: zamowienia [at] prostoomuzyce.pl

Oraz w prenumeracie, tutaj.

Ale najpierw na rozgrzewkę: My Music Story, czyli o trąbce, która wyciska łzy z oczu małych dziewczynek. Kontrapunkt, w którym Maja Baczyńska i Kinga Wojciechowska zastanawiają się dlaczego wymyśliliśmy sobie duszę i cenimy ją bardziej od ciała? Czy to błąd, czy może konieczność? Albo element równowagi?

W Preludium cztery felietony: o tym, dlaczego misy tybetańskie nie powinny brzmieć idealnie (Metalowe ciała, dźwięczące dusze – Maja Baczyńska); o tym, dlaczego 100na100. Muzyczne dekady wolności – projekt PWM niekoniecznie może spodobać się feministkom (Jedenaście kobiet – Luiza Borowiec); o tym, co zrobić, żeby na końcu niczego nie żałować (Życie spełnione – Anna Markiewicz); oraz o tym, dlaczego zmartwychwstanie ciała, to nie do końca dobry pomysł (Ciało? A po co mi ono? – Władysław Rokiciński).

Niebagatelne rozmowy prowadzi Kinga Wojciechowska. W tym numerze – z Agnieszką Duczmal i Anną Duczmal-Mróz (Nie ma prostych, gładkich ścieżek).

No dobrze. A co w Motywie Głównym?


Ilustracje: Dorota Pietrzyk

Dr Miłosz Jankowski zdradza, czym są świsty, szmery i furczenia w naszym ciele, jak je rozpoznać, zbadać i na ich podstawie postawić diagnozę.

Gdy jednak choroba ciała ma przyczyny nie tylko fizyczne? Jak je wspomagać w sytuacjach krytycznych? I jednym ze sposobów opowiada psycholog Sylwia Motyl-Kośka w rozmowie z Vanessą Rogowską namawia: Poczuj siebie w sobie. „Świat wymaga od nas coraz więcej. Zmiany zachodzące wokół nas przekraczają granice naszej percepcji czy wytrzymałości. Szereg mechanizmów obronnych, które wykształciliśmy w naszym życiu, się nie sprawdza bądź musi się zmienić w zastraszającym tempie. Galopujemy, ale tylko do momentu, w którym nasz wehikuł opadnie z sił.”

Nie tylko nasze ciało zasługuje na troskę. Wiolonczelistka Anna Markiewicz przewrotnie opowiada o ciele… instrumentu. I o niezwykłej, wręcz fizycznej relacji, czy wręcz fascynacji, jak wytwarza się pomiędzy instrumentem a człowiekiem.

Ciało jako tworzywo – w tańcu Piny Bausch – krótkie interludium pióra Marii Nowrot w drodze do tematu… Anatomia uwodzenia. „Istnieją takie konteksty wczesnej włoskiej opery, które zazwyczaj zasłania się z dbałości o przyzwoitość. Tymczasem muzyka ta kusi, czaruje, wabi i nęci, mami i pociąga… Bo u źródeł soczystej zmysłowości opery stoi osobliwe rozumienie ludzkiej anatomii.” – tak zaczyna swój artykuł Martyna Kaźmierczak-Włodarczyk.

Zakwasy będą jutro – Anna Markiewicz pisze o tym, jak muzyk, poddany licznym ograniczeniom i wyzwaniom, dba o ciało. Rady bardziej uniwersalne daje nam Hildegarda z Bingen, której przepisy na zdrowe życie podaje Martyna Kaźmierczak-Włodarczyk w artykule Orkisz, wino i szampon z piwonii.

Choćbyśmy jednak dmuchali i chuchali na siebie, i tak dogoni nas starość. „Jest coś bardzo niesprawiedliwego w tym, że z wiekiem niemal każdego muzyka dopadnie problem niepewnych palców, mniej zamaszystego ruchu smyczka, czasem zawodnej pamięci.” – dzieli się refleksją Anna Markiewicz i podaje kilka spektakularnych przykładów przynajmniej częściowego zwycięstwa człowieka nad starością. Nad Demonem starości.

I na koniec Maja Katarzyna Molska deklaruje: Szczęście nie jest naszym celem. A co jest? Dowiesz się z rozmowy, którą prowadzi Kinga Wojciechowska.

– Ludzie muszą się zastanowić, czy chcą takiej zmiany.
– Jak to?
– Bo z jednej strony mogę robić rzeczy, o które bym się nie podejrzewała. Mam więcej odwagi, robię różne rzeczy nawet jeśli się ich boję.
– Więc nad czym tu się zastanawiać?
– Bo wszystko teraz odczuwam mocniej. Zarówno radosne, jak i trudne sytuacje. I dużo częściej płaczę.
 

Ale wszystko mało. W Muzycznym Tyglu rozmawiamy więc z młodziutkim, rzutkim duetem wiolonczelistów. Poznajcie Cello Brothers, czyli Jakuba Dubika i Mikołaja Błaszczyka. Odkryjcie muzykę i postać Piotra Dąbrowskiego oraz sprawdźcie, co dla Was przygotował w swoich recenzjach Marek Horodniczy („Będzie jedna płyta, ale uważam, że warto poświęcić jej całą stronę.”). A w Life-stylach sztuki (Uwaga! Zmiana nazwy działu!) – Architektura i rozmowa z Radosławem Gajdą, który już we wrześniu będzie gościem na Music. Design. Form – nowym festiwalu Filharmonii Szczecińskiej. Czułym uchem Tomasz Goska przyjrzy się Ciemnej stronie ideału, zapewniając Was jednocześnie, że perfekcja to wymysł szatana. Lukrecja Jaszewska pokaże, jak wygląda Ich Warszawa, ich czyli obcokrajowców, którzy Polskę i jej stolicę wybrali na ojczyznę. A na koniec Maja Baczyńska zapyta nieretorycznie: A gdyby tak chwilę razem pomilczeć?
 

A potem czeka na Was Presto Filmowe. W nim zaś: Felieton gościnny Andrzeja Sapiji, dokumentalisty, nasze Oscarowe typy – sprawdźcie, kogo nagrodziłby zespół redakcyjny PF. I wywiad numeru, czyli rozmowa Pawła Stroińskiego z kompozytorem Philipem Glassem. Komu będzie mało rozmowy – zapraszamy na koncert do Szczecina na wspomniany już MDF.

 

W PF także soczyste felietony Tomasza Goski i Pawła Stroińskiego, rekomendacje muzyczno-filmowe i książkowe Anny Józefiak, intrygujący wywiad Lukrecji Jaszewskiej z Mateuszem Kościukiewiczem oraz nowa rubryka: Pozytywny oddźwięk, w której zaproszeni przez nas Maciej Szulc i Jerzy Bryczek opowiadają o tym, jak pewnego dnia skrzyżowały się ich drogi i co z tego – zawodowo – wynikło. Na koniec polecamy muzykę filmową na letnie wieczory.

W numerze oczywiście nie zabraknie sztuk wizualnych. Poza piękną oprawą graficzną – znów galerie – Janusza Marynowskiego, który wspomina Yehudiego Menuhina i Katarzyny Mykietyn, która prezentuje Magdę Hueckel.

Oraz recenzje płyt, nut, Presto Junior, razem 120 stron pełnych treści plus gwarancja przyjemności z czytania.

Do nabycia: w empikach, salonikach prasowych, na Gigant.pl/presto
Oraz w prenumeracie, tutaj.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.