Ogrody Muzyczne: Sven Grunberg, Vox Clamantis, Śpiewająca rewolucja
Muzyczna podróż do Estonii - w sercu Warszawy. 17. edycja Festiwalu Ogrody Muzyczne przekroczyła już półmetek. od 1 lipca codziennie (poza przerwą na wizytę Donalda Trumpa 4-5 lipca) odbywają się projekcje filmowe, operowe i baletowe, koncerty live, rozmowy z ciekawymi gośćmi ze świata sztuki, kultury, biznesu, mediów itp.
Ponad 800-osobowa publiczność Festiwalu obejrzała już Traviatę, Nabucca (retransmisje z Met), Jezioro łabędzie, Śpiącą królewnę, Don Kichota (Teatr Bolszoj), dwa odcinki historii muzyki - filmu udostępnionego przez TVP Kultura, nowoczesnej koprodukcji na temat przełomowych muzycznych zdarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku stuleci.
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego, w ogromnym namiocie otoczonym ogrodowymi pięknymi roślinami, można było usłyszeć już Estonian Piano Orchestra - ośmioro pianistów grających na czterech fortepianach i ETV Girls' Choir - grupę 20 tańczących i śpiewająch dziewcząt, których wykonania prawie wprowadzały publiczność w trans, za sprawą muzyki Tormisa i Parta.
Dalszy program przedstawia się następująco:
17 VII PONIEDZIAŁEK / MONDAY 19:00
FILM Trzy gwiazdy w Monachium /Netrebko, Kaufmann, Hampson/ 1 godz. 30 min.
Dyrygent: Claudio Vandelli
Reżyseria: Michael Maier
Produkcja: ZDF, DEAG Classics 2015
Goście wieczoru: Kinga A. Wojciechowska – właścicielka i redaktor naczelna magazynu Presto i Robert Kamyk – manager, właściciel Kamyk Music
18 VII WTOREK / TUESDAY 19:00
FILM Historia muzyki odc. III ROMANTYZM/ 1 godz. 30 min.
Gość wieczoru: maestro José Maria Florêncio
19 VII ŚRODA / WEDNESDAY 19:00
WIECZÓR ESTOŃSKI
Śpiewająca Rewolucja /film dok. / 1 godz. 34 min
Reżyseria: Maureen Castle Tusty, James Tusty
Produkcja: Moutain View Productions, 2006
Gość wieczoru: Kazimierz Popławski – redaktor prowadzący estońskiego portalu eesti.pl
20 VII CZWARTEK/THURSDAY 19:00
BALET IX Symfonia Bejárta 1 godz. 30 min
Muzyka: Ludwig van Beethoven
Choreografia i inscenizacja: Maurice Béjart
Wykonawcy: Béjart Ballet Lausanne, The Tokyo Ballet, Israel Philharmonic Orchestra,
Ritsuyukai Choir
Dyrygent: Zubin Mehta
Reżyseria TV: Mari Inamasu
Produkcja: EuroArts Music, NHK & WDR/Arte 2014
Gość wieczoru: Jacek Przybyłowicz – tancerz, choreograf
21 VII PIĄTEK / FRIDAY 19:00
FILM Andrea Bocelli – Love in Portofino 1 godz. 30 min.
Reżyseria TV: David Horn
Produkcja: Universal Music 2013
Gość wieczoru: Janusz Marynowski – dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia
22 VII SOBOTA / SATURDAY 18:00
OPERA Rusałka /Metropolitan Opera/ 3 godz. 40 min. 2017
Dyrygent: Sir Mark Elder
Reżyseria: Mary Zimmerman
W rolach głównych: Kristine Opolais, Brandon Jovanovich, Jamie Barton, Eric Owesn
23 VII NIEDZIELA / SUNDAY 18:00
BALET Noce /Z archiwum Ogrodów Muzycznych/ 1 godz. 30 min.
Choreografia: Angelin Preljocaj
Reżyseria: Jean-Marc Birraux
Produkcja LGM Television Mezzo 2014
24 VII PONIEDZIAŁEK / MONDAY 19:00
WIECZÓR ESTOŃSKI
Chór gregoriański Vox Clamantis i prekursor rocka progresywnego Sven Grünberg /formacja muzyczna – elektronika – wizualizacje/
Dyrygent: Jaan-Eik Tulve
25 VII WTOREK / TUESDAY 19:00
FILM - Historia muzyki odc. IV WSPÓŁCZESNOŚĆ/ 1 godz. 20 min.
Gość wieczoru: Mateusz Matyszkowicz – dyrektor TVP Kultura
26 VII ŚRODA / WEDNESDAY 19:00
KONCERT Paganini Tour
Mariusz Patyra /skrzypce/, Sinfonia Viva, Tomasz Radziwonowicz /dyrygent/