Magazyn online

2 Kwiecień 2020
Chociaż naśladuje Madonnę, Lady Gaga nie wyrosła wyłącznie z popkultury lat 80-tych XX w. Piosenka popularna trafiła spod strzech na salony dzięki… intelektualistom Renesansu.
11 Grudzień 2019
Wasilij Władimirowicz Pukiriew był buntownikiem. Gdy w malarstwie XIX-wiecznej Rosji obowiązywał nurt akademicki (tematyka historyczna, mitologiczna i biblijna), wyłamał się poza konwencję, podążając ku realizmowi. Było to sprzeczne z doktryną Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury w Moskwie, w której kształcił się w latach 1847–1858. Pochodził z ubogiej chłopskiej rodziny i przez całe życie walczył o byt, pozostając jednocześnie wiernym swojemu jedynemu prawdziwemu powołaniu – sztuce. Uczył rysunku, malował portrety, ikony, ilustracje do dramatów Mikołaja Gogola. I choć zmarł w nędzy i zapomnieniu, jeden obraz zapewnił jego nazwisku nieśmiertelność. Jest nim właśnie „Niedobrane małżeństwo” z 1862 r.
11 Grudzień 2019
Fazy księżyca. Rys. Maria Clara Eimmart, bohaterka artykułu Universum kobiet w Presto #26
Motto: La lune blanche...
(Verlaine)
            W skośny stół z matowej czerni
księżyc wylał płytką rzeką
szumią ciszą w szklany werniks
gwiazdy spadłe niedaleko
            w gęstej nocy jak w akwarium
płyną długie śliskie ryby
uliczkami gęstych podwórz
szyby szorstką łuską wybić
gładzi zwilgłe srebrem ściany
            płynnych łysków miękki natłok
i na stole rozślizganym
czarny piesek gryzie światło.
26 Listopad 2019
Poszukujemy duszy jak Syzyf, dotykamy jej, ale ona nam wypada z rąk. Dźwigamy ciężary, aby się zaharować bez sensu. Wchodzimy w mordercze konflikty, hejtujemy. Pozostajemy w stanie mentalnym początkującego. Nie czujemy, że jesteśmy człowiekiem, który stworzył kulturę i cywilizację.
Początek wywiadu przeczytaj w Presto #24
rozmawia Vanessa Rogowska
Jak możemy zachęcić do właściwego kontaktu z duszą?
15 Listopad 2019
Arkadiusz Piwoński, fizyk: Trzy lata po opublikowaniu przez Alberta Einsteina szczególnej teorii względności Hermann Minkowski przedstawił jej geometryczną interpretację, ukazując czas jako jeden z wymiarów czterowymiarowej czasoprzestrzeni. W jego wystąpieniu z 1908 r. padły słowa: „Odtąd przestrzeń w sobie i czas w sobie mają całkowicie stać się cieniami i tylko pewien rodzaj ich unii utrzymać ma samodzielność”.
14 Listopad 2019
[DRUGA CZĘŚĆ WYWIADU. POCZĄTEK W PRESTO #25: CZAS]
Rzeźbienie jest procesem rozciągniętym w czasie, a rzeźbienie w kamieniu trwa szczególnie długo. Najpierw powstawanie samego materiału, potem projekt, wyobrażenie, wykuwanie, wystawianie. Tak samo ważny jest rezultat, produkt. O tym w rozmowie z Magdaleną Burek opowiada Wojtek Pustoła, rzeźbiarz, który upodobał sobie materiał szczególnie odporny na czas – marmur.
„Czas sobie z tym poradzi” – mówi jeden z rzeźbiarzy w filmie. Mam wrażenie, że ta rewolucja już się kiedyś dokonała – wtedy, gdy pojawiły się kserokopiarki. Jedno i drugie produkuje idealne kopie.
12 Listopad 2019
To już czwarte odkrycie muzyczne Szymona Mechlińskiego. O trzecim przeczytasz w Presto #26: Kosmos. Pierwsze - arię Franciszka Mireckiego Szymon Mechliński opisał w Presto #25: Czas, a drugie - dzieło kompozytora Romana Statkowskiego - dostępne jest TUTAJ.
Piotr Rytel (1884–1970)
Aria Grabiego Kuno z II aktu opery „Ijola”
Libretto: Piotr Rytel na podstawie dramatu „Ijola” Jerzego Żuławskiego
5 Wrzesień 2019
WOLNOŚĆ
Jan Kulma: Mąż jest? Dziecko jest?
Kinga A. Wojciechowska: Jest.
Przepadło.
Ale co przepadło?
Jak dziecko jest, to przepadło.
Ale dlaczego? Nie przepadło...
Dobrze, że pani tak tego nie czuje, ale przepadło. My byśmy tak nie mogli. Dziecko staje się szkołą. Zapewnienie mu zdrowia, zapewnienie mu wszystkiego. W puszczy tego się nie da zrobić. Ja to dobrze wiem.
Jednak próbuję z tym dzieckiem...
A gdzie pani mieszka?
Na Ursynowie.
28 Lipiec 2019
fot. Agnieszka Gałach | Radio Podlasie
Tomasz Goska: Produkcja muzyki ma coś ze sztuk tajemnych, które znane są tylko wąskiej grupie specjalistów wyczulonych na detale i niuanse brzmieniowe. Zerknijmy więc za kurtynę tego tajemniczego procesu.
 
Tomasz Goska przygotował dwa nagrania ilustrujące proces masteringu. Oba znajdują się tu:
Cały artykuł znajdziesz w Presto #25: CZAS.
19 Lipiec 2019
 
Roman Statkowski (1859 – 1925) i jego
Aria Menandra z II aktu opery „Filenis”
(libretto kompozytora na podstawie dramatu Hermana Erlera)

Strony