Dokument muzyczny w kinie Iluzjon

27.07.2018
Dokument muzyczny w kinie Iluzjon

W sierpniu przypominamy sobie najciekawsze dokumenty o muzyce i jej twórcach – opowieści inspirowane dźwiękiem i muzyczne biografie. Wybraliśmy filmy wybitne, często nagradzane lub docenione dopiero po latach.

Rozpoczniemy od tytułu, którego nie mogło zabraknąć w tym przeglądzie, czyli „Muzykantami” Kazimierza Karabasza – arcydziełem filmowej sztuki dokumentalnej i jednym z najważniejszych polskich filmów. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad „MiłośćFilipa Dzierżawskiego to pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach, którzy postanowili wspólnie stworzyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. Mimo skrajnie różnych osobowości udało im się pozostawić po sobie imponujący dorobek.

Sugar Man” w reżyserii Malika Bendjelloula to uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał.

FalaPiotra Łazarkiewicza jest relacją z festiwalu w Jarocinie w 1985 roku. Poznajemy dwa zupełnie różne punkty widzenia – biorącą udział w festiwalu młodzież, reżyser konfrontuje z ówczesnymi władzami miasta oraz przedstawicielami organizacji społecznych. W tle i w przerywnikach słychać rockową muzykę, bez której nie mógłby istnieć festiwal, a więc i film o nim.

Jim Jarmusch swoim filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Przesiąknięty punkową energią „Gimme Danger” nie jest jednak fanowską laurką. Muzycy zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje.

Kathleen Hanna to amerykańska electro-punkowa charyzmatyczna wokalistka zespołów Bikini Kill i Le Tigre, która zyskała międzynarodową sławę jako zagorzała feministka i autorka tekstów emancypunksowych piosenek. Film Sini Anderson Punkówa” śledzi burzliwe życie i karierę artystki.

Ostatnim filmem w przeglądzie będzie „Buena Vista Social Club”. Mistrzowsko sfilmowany dokument Wima Wendersa poświęcony jest magii kubańskiego ducha. Oglądając i słuchając najlepszych muzyków Kuby, podróżujemy pełnymi egzotyki ulicami starej Hawany.
 

Program:

Czwartek | 2 sierpnia | g. 20:00
Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, Polska 1960, 9 minut
Miłość, reż. Filip Dzierżawski, Polska 2012, 92 minuty
 
Czwartek | 9 sierpnia | g. 20:00
Sugar Man, reż. Malik Bendjelloul, Szwecja, Wielka Brytania 2012, 85 minut
 
Czwartek | 16 sierpnia | g. 20:00
Fala, reż. Piotr Łazarkiewicz, Polska 1986, 80 minut
 
Czwartek | 23 sierpnia | g. 20:00
Gimmie Danger, reż. Jim Jarmush, USA 2016, 108 minut
 
Piątek | 24 sierpnia | g. 18:00
Punkówa, reż. Sini Anderson, USA 2013, 83 minuty
 
Czwartek | 30 sierpnia | g. 20:15
Buena Vista Social Club, reż. Wim Wenders, Francja, Kuba, Niemcy, USA, Wielka Brytania 1999, 101 minut
 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.