„Dług” wdzięczności

05.12.2019
fot. Kamila Tarnawska

19 listopada 2019 r., dokładnie w 20. rocznicę premiery „Długu” w reżyserii Krzysztofa Krauzego, w Filmotece Narodowej odbył się jubileuszowy pokaz filmu połączony z panelem dyskusyjnym. Mocny obraz przemian ekonomicznych społeczeństwa lat 90., który nadal wywiera na widzach skrajne emocje.

Projekcja była jedną z 28 przygotowanych produkcji, wyświetlanych w ramach cyklu „Kino 89+”, które przedstawiają obraz zmieniającej się Polski po symbolicznym roku 1989. Każde z wydarzeń zostało wzbogacone o spotkania z twórcami i znawcami kina.

Kino 89+ to cykl filmowy, którego pomysł pojawił się przy okazji okrągłej, 30. rocznicy roku 1989, przełomu politycznego, zmiany ustroju w Polsce - mówi Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i kurator filmowy i twórca przedsięwzięcia. - Pomysł przyszedł mi do głowy w takim prostym kluczu rocznicowym, natomiast później zaczął ewoluować. Wraz z Kają Klimek i Anną Witek, które są współkuratorkami cyklu, sformułowaliśmy przegląd kilkudziesięciu filmów fabularnych w połączeniu z filmami dokumentalnymi i animacjami, które prezentują 30 lat polskiej transformacji.

Prezentują w sposób czasem nieoczywisty zjawiska, które są mniej zbadane lub które zaczynają być badane przez kulturoznawców. Chcieliśmy opowiedzieć o polskiej transformacji oczami polskiego kina, polskich filmowców i osób, które tworzyły te filmy. Skupiliśmy się na produkcjach, które powstawały wtedy i na gorąco łapały bieżące zjawiska.

Połowa lat 90., zmiany ustrojowe i rodzący się kapitalizm, który w wyobraźniach ludzi gwarantował im szczęście i dobrobyt. „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauzego to, jak podkreślił Kolankiewicz, „jedna z najważniejszych pozycji tego przeglądu”. Ponury obraz przemian, ale również symboliczny koniec mrocznej ostatniej dekady XX w. w polskiej kinematografii. Historia przedstawia losy dwóch przyjaciół: Adama (Robert Gonera) i Stefana (Jacek Borcuch), którzy pragną rozwinąć nowy biznes. Na swojej drodze spotykają Gerarda (Andrzej Chyra) – manipulatora, próbującego zniszczyć bohaterów ciągle rosnącym długiem.

Po premierze obraz wywołał wiele dyskusji i kontrowersji. Zapytany o reakcje publiczności współtwórca scenariusza Jerzy Morawski odpowiedział: „To świadczyło o tym, że ludzie nie mogli w tym czasie znaleźć poczucia bezpieczeństwa, kogoś, kto by ich ochronił. Widzowie odebrali ten film jak sygnał tego, co czuli w nadchodzących czasach: nadziei, ale też lęku, przerażenia tym, co będzie jutro, niepewności. Ale też tajemnicy, której nie mogli pojąć”.

Na zorganizowanej dyskusji pojawili się Andrzej Chyra, Jacek Borcuch, Jerzy Morawski i żona zmarłego w ubiegłym roku reżysera Joanna Kos-Krauze. To, co zwróciło po dwudziestu latach szczególną uwagę odtwórcy roli Gerarda, to surowość obrazu, która w jego opinii jest niewątpliwym atutem filmu. Bohaterów nie wyidealizowano, nie uczyniono z nich ofiar losu. Przedstawienie historii jest niezwykle wymowne, poruszające, miejscami wręcz drastyczne, bez zbędnego patosu i blichtru. Ogromna w tym zasługa autora zdjęć Bartosza Prokopowicza.

Dwudziestolecie premiery „Długu” zgromadziło wielu fanów tego filmu, którzy dopisali frekwencją na pokazie. Pomimo upływu czasu niektóre sceny nadal śmieszyły, inne budziły przerażenie i lęk. Jest to obraz, który wciąż oddziałuje na psychikę i emocje, ma jednocześnie swoich wielbicieli i krytyków. To swego rodzaju pytanie o cenę kapitalizmu i próba zrozumienia kryzysu egzystencjalnego głównych bohaterów w obliczu ciążącego na nich zobowiązania. Fakt stworzenia wydarzenia dokładnie w 20. rocznicę to ukoronowanie i podziękowanie twórcom i aktorom za ich dzieło. Spłacenie tytułowego długu wdzięczności za prawdziwość ukazania polskiej drogi do wolności.

Kamila Tarnawska

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.