10 powodów dla których warto wybrać się na festiwal Kino Na Granicy

12.04.2019
10 powodów dla których warto wybrać się na festiwal Kino Na Granicy

Oto 10 powodów, dla których filmową majówkę warto spędzić na granicy. Na Kinie na Granicy.

1. W rolach głównych, czyli bohaterowie retrospektyw
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć najważniejsze filmy Jaromíra Hanzlíka, aktora urodzonego w Czeskim Cieszynie. Ma on na swoim koncie ponad sto ról, wystąpił m.in. w „Postrzyżynach” Jiřígo Menzla, „Wozie do Wiednia” Karela Kachyňy. Kolejnymi bohaterami retrospektyw będą aktor Milan Kňažko, który ma w swojej karierze także dość znaczny epizod polityczny, pracował m.in. jako słowacki minister kultury, i reżyser Jan Švankmajer, wybitny surrealista. Oprócz tego przypomnimy najlepsze filmy Marka Koterskiego oraz Marcina Dorocińskiego.

2. Wolność, Katowice i femme fatale
Spośród femme fatale, które na stałe zapisały się w historii nie tylko polskiej, ale i europejskiej kinematografii, przypomniane zostaną między innymi kreacje Grażyny Długołęckiej z „Dziejów grzechu“ w reżyserii Waleriana Borowczyka, Grażyny Szapołowskiej z „Krótkiego filmu o miłości“ Krzysztofa Kieślowskiego, czy Iwony Petry z „Szamanki“ Andrzeja Żuławskiego. Do tego grona dołączyła niedawno z międzynarodowym rozgłosem Joanna Kulig w roli Zuli z obsypanej nagrodami „Zimnej wojny“ Pawła Pawlikowskiego. 
NOWE FILMY POLSKIE, CZESKIE I SŁOWACKIE:
Na festiwalu dominuje polska publiczność zainteresowana czeskim kinem, ale widzów czeskich  wciąż przebywa. Wśród czeskich tytułów na szczególną uwagę zasługują filmy nagrodzone Czeskimi Lwami, a wśród nich: „Kawki na drodze”, który nagrodzono aż w 6 kategoriach: najlepszy film, reżyseria (Olmo Omerzu), scenariusz, montaż oraz role drugoplanowe czy „Chvilky” z najlepszymi aktorami, a także „Domestik” z najlepszą muzyką.
Podczas festiwalu poznamy twórczość absolwentów katowickiej szkoły filmowej, w której swoje kariery zaczynali m.in. Kuba Czekaj, Karolina Bielawska, Agnieszka Smoczyńska, Magdalena Łazarkiewicz, Maciej Pieprzyca, Waldemar Krzystek. W programie etiudy szkolne, rozmowy o ich twórczości, a przede wszystkim o katowickiej szkole.

3. WOLNOŚĆ. 1989:
W tym roku mija 30. rocznica „Jesieni Ludów” 1989 roku. To zachęci nas do dyskusji na temat tego, co nam się udało w tym czasie osiągnąć, z czego możemy być dumni, a co należałoby zrobić lepiej.  Pokażemy najciekawsze czeskie, słowackie i polskie filmy poświęcone wolności, jakie powstały w tym czasie. Z polskich będą to między innymi: „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Zawrócony” Kazimierza Kutza czy „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze.

4. In memoriam: Kora
Po prostu bądź – tak zatytułowane jest spotkanie poświęcone Korze, która stała się dla wielu wcieleniem wolności. Przy okazji projekcji „Wielkiej majówki” Krzysztofa Rogulskiego oraz „Pięciu bajek o miłości” Mariusza Grzegorzka, niesamowitego projektu łączącego formułę teledysków i wywiadów z artystką, Korę wspominać będą reżyser, Jolanta Dylewska i Barbara Grzegorzek oraz Kamil Sipowicz.

5. Debaty, spotkania i wykłady
Cykl spotkań i wykładów poświęconych polskiej, czeskiej i słowackiej kulturze po 1989 roku. I tak na przykład Janusz Zaorski opowie o kinie polskim tego okresu, a Adam Zagajewski wygłosi wykład „Samotność i Solidarność”.
W ramach debaty: „30 lat demokracji” rozmawiać będą Petr Pithart – były czeski premier, wcześniej działacz Karty 77, Iveta Radičová – była słowacka premier, Hanna Suchocka – była polska premier oraz György Varga – były ambasador Węgier w Czechosłowacji.  Moderować będzie Jacek Żakowski.
W debacie o kulturze 1989-2019 „Bilansie zysków i strat” wezmą udział Petr Oslzlý – czeski reżyser teatralny, Martin M. Šimečka – słowacki pisarz i dziennikarz, Krzysztof Zanussi – polski reżyser filmowy oraz György Varga – węgierski tłumacz literatury czeskiej. Spotkanie poprowadzi Andrzej S. Jagodziński.  

6. Koncert Wolności
Ekscytującym wydarzeniem będzie Koncert Wolności, który odbędzie się 1 maja na cieszyńskim rynku. To niezwykle ważne i symboliczne uczczenie odzyskania wolności. Czy można to zrobić lepiej niż na granicy? To będzie koncert historyczny, a wystąpią muzyczne ikony lat 80-tych.
Martyna Jakubowicz
Jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem , który jest autorem większości tekstów. Jej piosenki są ciepłe, delikatne i refleksyjne, oparte na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach. Śpiewa o miłości, samotności, nadziei, szukaniu prawdziwej więzi.
Tomek Lipiński
Współtwórca polskiej sceny alternatywnej. Wokalista, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor. Legenda polskiej muzyki rockowej. Lider i współzałożyciel zespołów Tilt, Brygada Kryzys i Fotoness.
Haydamaky i Stasiuk
W projekcie „Mickiewicz-Stasuk-Haydamaky”, który ukazał się 2018 r. Pod koniec stycznia 2018 na polskim rynku ukazał się album Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky.  Polski pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją ethno-rockową Haydamaky z Kijowa wspólnie nagrali 10 kompozycji inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza.
Laura a její tygři
Ten kultowy zespół, który rozpoczął swą działalność ponad 30 lat temu, założył w czeskim Moście w roku 1985 Karel Šůcha, obecnie jedyny oryginalny członek zespołu. Ich muzyka to wybuchowa mieszanka funku, soulu, ska i rocka. Przez wiele lat artystycznej działalności przez zespół przewinęło się wielu muzyków. Obecnie wokalistką jest Lucie Bakešová.

7. Klub festiwalowy
Po projekcjach filmowych widzów ugości Browar Zamkowy Cieszyn, gdzie każdego wieczoru działa klub festiwalowy. Serię 5 koncertów rozpocznie występ warszawskiej kapeli Decent Elephant, a podczas  kolejnych wieczorów wystąpią wrocławski duet Oxford Drama, słowacki Luvver, czeski Vložte kočku oraz Król. Po każdym koncercie after party z DJ-em.

8. Wystawy:
Łukasz BĄK
Zapraszamy na wystawę fotografii Łukasza Bąka, pozwalające wejść głębiej w świat bohaterów nominowanego do Oscara filmu Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna”.
Adam SIKORA
Jeden z najwierniejszych twórców Kina na Granicy. Reżyser "Autsajdera", który również zostanie pokazany podczas festiwalu, to przede wszystkim jeden z najwybitniejszych polskich operatorów. Laureat Złotych Lwów za "Essential Killing”, współtwórca sukcesów Lecha Majewskiego czy Jerzego Skolimowskiego, od wielu lat w swojej twórczości reżyserskiej przygląda się buntownikom i nonkonformistom, szuka obrazowych ekwiwalentów dla filmowych rozpraw z pogranicza filozofii i psychologii.
ANDRZEJ PĄGOWSKI
Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego. Jak podkreśla Łukasz Maciejewski „W dużym stopniu to właśnie dzięki niemu, artystyczny plakat filmowy - przez całe dekady - stał się znakiem rozpoznawczym polskiej sztuki współczesnej. Nawet kiedy z plakatem filmowym było u nas bardzo źle, Andrzej Pągowski był zawsze bardzo dobry. Mało, był świetny, znakomity".
Dorota ROQUEPLO,
Szczególnym wydarzeniem będzie autorska wystawa filmowych kostiumów i projektów Doroty Roqueplo. Pokazane zostaną filmowe dokonania artystki - m.in. "Zabawę zabawę", pierwszy odcinek "Głębokiej wody" czy "Donbas" Sergieja Łoźnicy. Po projekcji "Donbasu" Łukasz Maciejewski poprowadzi rozmowę o twórczości Doroty Roqueplo zatytułowaną "Czarodziejka". Poza bohaterką, wezmą w niej udział: Kinga Debska, Joanna Kos-Krauze, Magdalena Łazarkiewicz oraz stała współpracowniczka - Beata Święcicka.

9. Pokazy TRANSAGRANICZNE NAD OLZĄ
Projekcje transgraniczne – jedyne takie wydarzenie na świecie. Pokazy filmowe, w czasie których projektor i publiczność są po stronie czeskiej, a ekran - po stronie polskiej. Wizytówka Kina na Granicy. Niezapomniane wrażenia filmowe gwarantowane.

10. Spotkanie z twórcami po projekcjach
Cieszyn podczas Kina na Granicy staje się prawdziwą stolicą gwiazd. Dla widzów to niepowtarzalna okazja do spotkania twórców i aktorów, którzy gościć będą najpierw na ekranie, a później osobiście na scenie obiektów festiwalowych. Swój udział potwierdziło już ponad 100 znanych osobistości świata filmów. Czy może być coś piękniejszego niż przeżywanie filmów w towarzystwie ich twórców?

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.